PUCHAR BURMISTRZA dla REPREZENTACJI POLSKI

22 kwietnia 2011 | 22:56

Więcej informacji na temat Kadra Polski bez porazki

v turniej

PUCHAR BURMISTRZA DLA POLSKIEJ KADRY JUNIORÓW

V Międzypaństwowy Turniej Piłki Ręcznej Juniorów o Puchar Burmistrza Miasta Malborka przeszedł do historii. Zwycięstwo w tej dorocznej, organizowanej od 2007 roku imprezie już po drugim dniu rywalizacji zapewnili sobie reprezentanci Polski kadra prowadzona przez trenera Jacka Okpisza, któremu asystują Stanisław Igel i Dariusz Tomaszewski.

Trzeci i ostatni zarazem dzień rywalizacji zaczął się od rewanżowej konfrontacji polskich juniorów z rówiesnikami z Rosji. Rosjanami kierowała rządza rewanżu za porażkę w pierwszym (czwartkowym) meczu tych zespołów. Goście postawili więc poprzeczkę bardzo wysoko. Mecz był równie emocjonujący jak pierwsza konfrontacja ale zawierał o wiele więcej dramaturgii. Szczególnie w drugiej połowie. Pierwszą bowiem nasi reprezentanci wygrali różnicą pięciu bramek. Po przerwie, od 35 minuty meczu przez dłuższy okres rywalizacji na prowadzeniu byli Rosjanie. Dwie minuty przed końcową syreną goście prowadzili dwoma bramkami. Ostatnie dwa celne trafienia zaliczyli jednak nasi reprezentanci – Zagała oraz Szczęsny i mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 34 : 34

Żeby zaprezentować dramaturgię tego spotkania proponuję zapoznanie się kształtowanie się wyniku w okresach pięciominutowych:

51-55': 27:28(k), 28:28, 28:29, 28:30, 29:30, 29:31, 30:31

56-60': 31:31, 31:32, 32:32, 32:33, 32:34, 33:34, 34:34.

Uzyskany remis był jedynie potwiereszeniem, że najlepszą drużyną V Międzypaństwowego Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Malborka jest reprezentacja Polsi.

*****

Spotkaniem kończącym rywalizacje w piątej edycji malborskiego turnieju była konfrontacja zespołów Rosji i Białorusi. Mecz tych zespołów miał ogromne znaczenie dla obu reprezentacji w kwestii drugiego miejsca w turnieju. Białorusinom wystarczał remis, Rosjanie natomiast po wcześniejszym remisie z Polską musieli Białorusinów pokonać.

Zważywszy na fakt, że Rosjanie wychodzili na parkiet niewiele ponad godzinę po zakończeniu meczu z Polską, w korzystniejszej sytuacji byli wypoczęci Białorusini. Od początku tez narzucili swoje tempo i swój styl gry, opanowali sytuację na parkiecie i wprawdzie niewielką ale jedno- dwubramkową przewagą prowadzili przez pierwszy kwadrans meczu. Do syreny kończącej pierwszą połowę Białorusini - podopieczni między innymi byłego trenera Travelandu Olsztyn Aleksandra Malinowskiego powiększyli swoją przewagę do czterech celnych trafień.

W drugiej połowie Rosjanie nie mogąc pogodzić się z wiszącym nad nimi widmem kolejnej porażki, zaczęli tracić przede wszystkim nerwy i zaczęli zapominać, że w piłce ręcznej też nie należy faulować. Zaczęli więc seriami łapać dwuminutowe wykluczenia. Te natomiast, w przypadku dwóch zawodników (w tym najlepszego strzelca turnieju) spowodowały przedwczesne zakończenie udziału w meczu

W końcowej fazie spotkania mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy na parkiecie było trzech Rosjan i komplet Białorusinów.

Mimo kłoptów z dyscypliną rosjanie ambitnie walczyli do ostatnich sekund meczu. Ostatecznie nie zdołali nie tylko zrewanżować się i wygrać z Białorusią, ale nie starczyło im sił i czasu, żeby uzyskać drugi tego dnia wynik remisowy.

Białoruś po raz drugi w malborskim turnieju pokonała reprezentację Rosji . Tym razem 35:32, prowadząc do przerwy 20:16.

Po rozegraniu wszystkich sześciu objętych regulaminem turnieju spotkań, tabela końcowa malborskiej imprezy przedstawia się w sposób następujący:

Zespół                    il. meczy           Z-R-P           punkty            bramki         różnica

1. POLSKA            4          3-1-0     7 pkt   144 – 116  +28

2. BIAŁORUŚ        4          2-0-2     4 pkt   116 – 137  - 21

3. ROSJA              4          0-1-3     1 pkt   128 – 134     -6

Najlepszym strzelcem turnieju został reprezentant Rosji Aleksander DIEREWIEŃ.

Denis WOŁYNCEW – reprezentant Białorusi uznany został najlepszym zawodnikiem turnieju .

Za najlepszego bramkarza uznano natomiast Michała KAPELĘ z reprezentacji P:olski.

Po zakończeniu turniejowych uczestniczące zespoły uhonorowane zostały pamiątkowymi pucharami. Nagrodzono również zwycięzców klasyfikacji indywidualnych.

Z upominkiem wyjechał ponadto każdy uczestnik turnieju – zawodnik i każdy członek kierownictw poszczególnych ekip.

Uczestnikami oficjalnego zakończenia turnieju, dokonując wręczania pamiątek i pucharów byli m.innymi Wiceprezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Pan Tomasz OLENDEREK oraz Starosta Powiatu Malborskiego Pan Mirosław Czapla. Obowiązki służbowe uniemożliwiły natomiast przybycie na zakończenie turnieju patronowi tej imprezy – Burmistrzowi Miasta Malborka.

Informacja własna: Tekst T.Grabowski ;    Zdjęcia T.G. oraz  D. Konczyński "Dziennik Malborski".