PODIUM, czy stopień niżej ?

17 grudnia 2013 | 09:45

Więcej informacji na temat Regulamin o klasyfikacji
znajdą Państwo w poniższej wiadomości.


piłka ręczna

 KTO na PODIUM ??? 

CUKIER czy MEBLE ???

Po zakończeniu meczu z Warmią, w komentarzach wywiązała się dyskusja na temat pozycji, jaką po zakończeniu rundy jesiennej zajmuje zespół POLSKI CUKIER-POMEZANIA. Do tej dyskusji również ja się włączyłem przedstawiając wykładnię regulaminu. Oparłem się jednak na regulaminie, jaki obowiązywał w sezonie 2012/2013.

Po dotarciu do reguleminu na sezon 2013/2014 okazuje się, że jednak przedstawiłem wykładnię nieprawidłową. Żeby więc rozwiać wątpliwości wszystkich zainteresowanych – bo swoje już „rozwiałem” - zacytuję dosłowne brzmienie paragrafu regulującego sprawy klasyfikacji zespołów uczestniczących w rozgrywkach:

§ 5. Ocena wyników, kolejność zespołów, szczegółowe zasady wyłaniania zwycięzców.

1. W zależności od osiągniętego wyniku w zawodach zespół uzyskuje:

1) za zwycięstwo - 2 punkty,

2) za remis - 1 punkt,

3) za porażkę - 0 punktów.

2. O kolejności zespołów w tabeli w trakcie rozgrywek oraz końcowej zespołów żeńskich i w każdej z grup zespołów męskich decydują kolejno następujące kryteria:

1) większa liczba zdobytych punktów we wszystkich zawodach;

2) jeżeli dwa lub więcej zespołów uzyska tę samą liczbę punktów:

a) większa liczba punktów zdobytych w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami,

b) większa dodatnia różnica bramek z zawodów pomiędzy zainteresowanymi zespołami,

c) większa liczba zdobytych bramek w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami,

d) większa dodatnia (mniejsza ujemna) różnica bramek ze wszystkich zawodów,

e) większa liczba zdobytych bramek we wszystkich zawodach.

3. We wszystkich zawodach barażowych, o których mowa w § 6, obowiązuje bilans z dwóch zawodów, a o wyłonieniu ich zwycięzcy decydują kolejno następujące kryteria:

1) większa liczba zdobytych punktów w dwóch spotkaniach;

2) większa, dodatnia różnica bramek z obu spotkań;

3) większa liczba zdobytych bramek w meczu wyjazdowym.

Jeżeli powyższe kryteria nie pozwalają na wyłonienie zwycięzcy barażu po zakończeniu zawodów rewanżowych w podstawowym czasie gry, to nie zarządza się dogrywki i decydują rzuty karne wykonywane zgodnie z zasadami określonymi w „Przepisach gry w piłkę ręczną”.

Opierając się więc na aktualnym regulaminie i zacytowanym jego fragmencie, w sytuacji uzyskania takiej samej ilości punktów przez POLSKI CUKIER-POMEZANIĘ i WÓJCIK MEBLE Elbląg, do „ustawienia” ich w tabeli należy zastosować zapis wyróżniony w cytowanym fragmencie.

Osobiście gotów jestem „po sprawiedliwości" przyjąć, że na trzecim stopniu podium uplasowały się dwa zespoły – POLSKI CUKIER-POMEZANIA Malbork i WÓJCIK MEBLE Elbląg

Moim zdaniem, bez różnicy kto zajmuje trzeci stopień podium pozostaje jeszcze pytanie: 

JAKIE TO MA ZNACZENIE, JEŻELI DO ROZEGRANIA ZOSTAŁA JESZCZE CAŁA RUNDA REWANŻOWA ?

W czasie rundy rewanżowej, która zaczyna się już za miesiąc na pierwszoligowych parkietach może wydarzyć tyle, że nawet trudno jest to przewidzieć. Nie ulega raczej wątpliwości, że miejsca premiowane awansem bezpośrednim i prawem gry w barażach o awans są raczej zarezerwowane dla Wybrzeża i Nielby, które wypracowały sobie dość wyraźną przwagę punktową nad pozostałymi zespołami. Nie jest jednak powiedziane i wcale takie pewne, że wiosną czołowe zespoły nie zamienią się miejscami. Nie jest teżpowiedziane, że do walki o prawo udziału w barażach w sposób bardziej zdecydowany nie właczą się zespoły, które po rundzie jesiennej mają do prowadzącej dwójki (a przynajmniej do wicelidera tabeli) stratę, która z całą pewnością jest do odrobienia.

Jeżeli więc do tego miało by dojść, to tylko należy ręce zacierać i oczekiwać wiosną jeszcze większych emocji niż mieliśmy jesienią.

t.g.


Komentarze

a jednak

Brawo za przyznanie się do błędu.Gratulacje za zajęcie czwartego miejsca.


Partnerzy | Kontakt