SPOTKANIE Z JACKIEM HUGO-BADEREM
25 listopada 2016 | 15:12
Więcej informacji na temat SPOTKANIE Z JACKIEM HUGO-BADEREM
znajdą Państwo w poniższej wiadomości.
SPOTKANIE Z JACKIEM HUGO - BADEREM
Wczoraj, 24 listopada w Bibliotece Miejskiej mieszczącej się w budynku tzw. Szkoły Łacińskiej odbyło się spotkanie ze znanym reportażystą Gazety Wyborczej Jackiem Hugo- Baderem.
Jest on autorem takich książek reportażowych jak np. :
"Biała gorączka",
"W rajskiej dolinie wśród zielska",
"Dzienniki kołymskie",
"Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" czy
"Skucha". Trzy pierwsze książki poświęcone tego autora poświęcone są Rosji, tak o tym kraju mówi sam Hugo-Bader:
-
Z jednej strony jest zbiurokratyzowany kraj, w którym ciężko cokolwiek załatwić: trzeba czekać, prosić, wszyscy cię odsyłają do diabła i na każdym kroku pokazują swoją wyższość. Z drugiej strony, jestem pewien, że gdyby mnie zrzucili ze spadochronem w dowolnym, nieznanym miejscu Rosji, zaraz znalazłbym ludzi, którzy opowiedzą kapitalne rzeczy. Takie, że z wrażenia można z butów wyskoczyć. Bo Rosja to wymarzony kraj dla reporterów, lepszego nie ma na świecie.”
Anna Żebrowska tak napisała o książce w "Rajskiej dolinie wśród zielska":
"Rajską doliną" jest były Związek Radziecki wspominany przez bohaterów reportaży Jacka Hugo-Badera jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko było wprawdzie chudziutkie, a miód rzucano do sklepów tylko z okazji świąt państwowych. Nostalgia jednak pozostała i wyłazi wszystkimi szparami betonowych bloków na prowincji i eleganckich domów z cegły w miasteczku kosmonautów pod Moskwą. Rosyjska dusza jest jak spaniel, nawet jak mu jest wesoło, ma mordę rozpaczliwie smutną' - pisze autor. I maluje obrazki z byłego imperium tak plastycznie, że niemal czuje się dym biełomorów, najtańszych papierochów, przez które kolejni dwaj mężowie Sofii Pietrowny z Workuty zmarli na raka, i smród wódki 'Stolicznej' od rosyjskiego generała w Czeczenii."
Wiele kontrowersji wywołała książka reportażysty„ Powrót na Broad Peak”. Portal na Temat donosi :
Jacek Berbeka, brat zmarłego Macieja Berbeki, oskarża dziennikarza, że w drodze na szczyt „zachowywał się jak turysta”, a w reportażu dokonał przekłamań i nie uszanował wrażliwości rodzin wspinaczy.
Na spotkaniu w Malborku też padały pytania o tę książkę, a także o ostatni eksperyment dziennikarza , który wziął udział w Marszu Niepodlegości ucharakteryzowany na ciemnoskórego mężczyzne.
Wrażeniami ze spotkania z reportażystą dzielą się uczniowie z klasy IIe :
Adrian Holka:Bardzo cieszę się ze spotkania ze słynnym Jackiem Hugo-Baderem. Poszerzył moją
wiedzą na temat pracy reportera i funkcjonowania świata. Dowiedziałem się, że zwykli, szarzy ludzie nie mają tak naprawdę zwykłego, szarego życia. Każde z nas przeżyło lub przeżywa, niezwykłą historię. Ci najbardziej znani ludzie mają takie same problemy jak my. Jacek Hugo-Bader dał mi do zrozumienia, że każdy reporter, każdy artykuł nie może być w pełni obiektywny. Nigdy nie było i nie będzie obiektywnego dziennikarza.
Jakub Baran:Po tym, jak został strasznie skrytykowany za eksperyment na Marszu Niepodległości przez wiele mediów, nie spodziewałem się, że poznam takiego fajnego człowieka. Wprowadził przyjemną, ciepłą atmosferę. Spotkanie było zwyczajną rozmową, a nie wykładem.
Max Matusewicz:Trochę zakręcony, ale sympatyczny gość. I do tego bardzo mądry, z pasją i powołaniem.
Karolina Bykowska:Odniosłam wrażenie, że pan Bader bardzo wiele przeżył. Historie które opowiadał przekazywał tak jakby opowiadał je każdemu z nas z osobna. Przez to każdy uczestnik mógł się poczuć ważny i tworzyć razem z reportażystą klimat tego spotkania.